Apskati Latvijas mājaslapu katalogu!
Bipolārie traucējumi ir stāvoklis, kas ietekmē ķīmisko līdzsvaru smadzenēs, kas galvenokārt liek personai justies vienā no divām epizodēm – vai nu "kāpumā" (enerģiska sajūta), vai "kritumā" (nospiedoša sajūta). Lai gan tas var būt personības stāvoklis visa mūža garumā, kas nav izārstējams, to var efektīvi ārstēt ar pareizajām zālēm.
Bipolārās epizodes iestājas neatkarīgi no tā, vai persona tās vēlās, vai nē. Bipolāru traucējumu attīstības risks galvenokārt ir saistīts ar ģenētiku, taču precīzs mehānisms vēl nav pilnībā zināms. Liela ietekme var būt arī vides un sociālajiem faktoriem, īpaši, ja pastāv noteikts ģenētiskais risks.
Ikviens var justies skumji, kad ar viņu notiek kas slikts, kā arī justies labi, kad viņš kaut ko sasniedz. Abi stāvokļi ir noteikta notikuma sekas. Cilvēkiem ar bipolāriem traucējumiem pastāv risks, ka dzīves notikumi var pastiprināt vai padziļināt notiekošo epizodi, taču epizodes var notikt arī bez jebkāda tās izraisoša notikuma.
Mānijas vai hipomānijas stāvoklis dažkārt tiek raksturots kā labākā lieta pasaulē. Augsts enerģijas līmenis darīt lietas un satikt cilvēkus var šķist fantastisks, taču neizbēgama bipolāro traucējumu blakusparādība ir arī saistītā depresija.
Lai gan bipolāros traucējumus iespējams zināmā mērā pārvaldīt, izmantojot zāles un dažādas citas ārstēšanas metodes, tos nevar pilnībā izārstēt.
Ja personai ir bipolārie traucējumi un viņa nesaņem ārstēšanu, tas radīt ievērojamu negatīvu ietekmi tādās dzīves sfērās kā izglītība un darbs. Mānijas simptomi, piemēram, impulsu kontroles trūkums, bieži izraisa finansiāli un fiziski nelabvēlīgu vai bīstamu uzvedību. Līdz ar depresiju bieži vien parādās pašvērtējums un sajūta, ka cilvēks ir bezvērtīgs, kas, savukārt, var ietekmēt cilvēka ar bipolāriem traucējumiem koncentrēšanos un sociālās spējas. Smagos gadījumos depresija var izraisīt pašnāvnieciskas domas vai pat mēģinājumus.
Personas ar bipolāriem traucējumiem impulsīvu epizožu laikā var radīt sev dažādas briesmas. (Hipo)mānijas laikā cilvēki var pārtērēt līdzekļus, iesaistīties bīstamās darbībās, var rasties maldi vai psihoze. Depresijas epizodes laikā cilvēks var būt bīstams pats savai veselībai.
Katrs cilvēks ar bipolāriem traucējumiem to piedzīvo atšķirīgi, un visiem šādiem cilvēkiem var nebūt visi simptomi vai viena veida epizodes
Mānijas laikā smadzenes piedzīvo ļoti augstu aktivitāti. Persona var piedzīvot eiforiju un radošumu, taču pastāv arī neapdomīgas vai impulsīvas uzvedības risks ar tālāk uzskaitītajiem simptomiem. Tāpat pastāv arī psihozes risks. Var būt iespējams īstenot garīgi un fiziski intensīvus uzdevumus ar zemu miega daudzumu vai vispār bez miega.
Hipomānija ir stāvoklis, kurā smadzenes ir hiperaktīvā ciklā. Emocijas, fiziskās sajūtas un enerģijas līmenis pastiprinās, savukārt personas vajadzība pēc miega samazinās. Nevaldāma domu secība un grandiozi maldi bieži noved pie neiespējamu mērķu izvirzīšanas, impulsīviem pirkumiem un/vai bīstamas uzvedības. Tāpat bieži novērojams pārlieks runātīgums.
Bipolārā depresija ir stāvoklis, ko parasti pavada (hipo)mānija. Tā var arī rasties pēkšņi, vai attīstīties lēnām pēc eitīmijas perioda. Tā var būt lielā mērā novājinoša un debilitējoša, kā arī ievērojami samazināt spēju normāli funkcionēt. Tādas dzīves daļas kā darbs un izglītība var kļūt neiespējamas.
Eitīmija ir zināmā mērā stabils stāvoklis bez depresijas vai mānijas/hipomānijas. Eitīmija ir mērķa stāvoklis, veicot ārstēšanu ar medikamentiem. Tomēr personām ar bipolāriem traucējumiem šāds stāvoklis nešķiet "normāls".
Jaukti stāvokļi ir tad, kad ir gan depresijas, gan (hipo)mānijas simptomi. Persona var ātri pāriet no viena stāvokļa uz citu vai vienlaikus izrādīt abējādus simptomus.
Sastāv no mānijas, hipomānijas, jauktiem stāvokļiem, eitīmijas un depresijas.
Sastāv no hipomānijas, jauktiem stāvokļiem, eitīmijas un depresijas.
Ciklotīmijas simptomi ir vieglāki nekā bipolārie traucējumi, taču arī tie attiecas uz saasinātiem emocionāliem kritumiem un kāpumiem. Tā kā simptomi ir viegli, ciklotīmija bieži vien netiek diagnosticēta un netiek ārstēta, taču garastāvokļa svārstības joprojām var ietekmēt sociālo un profesionālo dzīvi.
Mānijas epizodes var izraisīt impulsīvus izdevumus, kaitīgu vai apdraudošu seksuālo uzvedību un daudz ko citu.
Nemierīgums ir sajūta, ka vienmēr kaut kas jādara. Tas var pastāvēt mānijas vai hipomānijas epizožu laikā. Šāda veida stāvokļiem bieži jābūt ar ārkārtīgi augstu enerģijas līmeni vai garīgi ļoti prasīgiem. Nekā nedarīšana (vai mierīgu, lēnu lietu darīšana) var šķist neiespējama.
Bezmiegs ir nespēja aizmigt, neskatoties uz vēlmi gulēt un noguruma sajūtu. Tas var notikt visos stāvokļos.
Kā mānija, tā hipomānija un depresija var ietekmēt apetīti un izsalkuma sajūtu. Arī medikamenti bipolāro traucējumu ārstēšanai var ietekmēt apetīti.
Personām ar bipolāriem traucējumiem var parādīties paranoja. Šādiem cilvēkiem var šķist, piemēram, ka kāds viņus medī vai viņiem seko.
Domas par pašnāvību, tās mēģinājumi un nāves gadījumi ir biežāk sastopami tieši cilvēkiem ar bipolāriem traucējumiem.
Hipomānijas vai mānijas laikā cilvēks var sajust eiforiju. Pilnīgi viss var šķist lieliski, bet visas raizes un bažas var izgaist. Neraugoties uz to, šāda sajūta nav balstīta realitātē, jo šāds simptoms liek cilvēkam pārlieku pozitīvi uztvert apkārtējo pasauli.
Pastāvot hipomānijai vai mānijai var rasties paaugstināta pārliecība vai pašvērtība. Arī tas nav pilnībā balstīts realitātē, bet gan tajā, kā cilvēks ar bipolāriem traucējumiem uztver pasauli, un kā darbojas viņa smadzeņu ķīmija.
Mānijas laikā var parādīties psihoze. Tā var ietvert dzirdes un redzes halucinācijas, kad persona var saredzēt vai sadzirdēt lietas, kuru patiesībā nav. Var rasties arī maldi.
Personām ar bipolāriem traucējumiem gan kāpuma, gan krituma stāvoklī ir lielāks risks tērēt pārāk daudz naudas nevajadzīgiem vai riskantiem ieguldījumiem vai lietām.
Primāri mānijas vai hipomānijas laikā cilvēkiem ar bipolāriem traucējumiem var būt spēcīgāka dzimumtieksme nekā parasti.
Personām ar bipolāriem traucējumiem tieksme uz sevis traumēšanu ir biežāk izteikta. Tā var parādīties kā citu simptomu pārvarēšanas ("tikšanas ar tiem galā") mehānisms.
Izplatīts papildinājums bipolāriem traucējumiem ir obsesīvi kompulsīvie traucējumi (OKT, angl. OCD). OKT/OCD simptomi ir, piemēram, uzmācīgas domas un kompulsīvas iedomas, kas var pasliktināties ar noteiktiem bipolāro traucējumu stāvokļiem.
Cilvēki, kas cieš no mānijas vai hipomanijas, biežāk nonāk negadījumos. Tas var būt saistīts ar nepietiekošu riska uztveri vai pārmērīgu pašpārliecinātību, jo persona uzskata, ka var izdarīt lietas, kuras patiesībā nevar.